Skandale të ngrira, fitore dhe humbje në Lojërat Olimpike 2012

Anonim
Maria Savinova (Rusi) e kuptoi se po fitonte garën e 800 metrave. Fotografi Lucy Nicholson

Lojra Olimpikeduke qenë një nga ngjarjet më me ngjyra në botën e sportit, tërheq vëmendjen e miliona njerëzve. Sigurisht, qindra fotografë janë të pranishëm në një ngjarje kaq të madhe. Së bashku, ata bëjnë deri në një mijë të shtëna në minutë, disa prej të cilave meritojnë ar. Pjesëmarrësit në Lojërat Olimpike u përgatitën për ta si me ditën më të rëndësishme të jetës së tyre. Prandaj, çdo humbje është një tragjedi e vogël, dhe fitorja është një lumturi e madhe, e shoqëruar me një stuhi emocionesh të fituesit dhe tifozëve të tij! Emotionsshtë për emocione të tilla reale që gazetarët po gjuajnë.

Një nga fotografët ishte me fat që kapi lumturinë në fytyrën e tij Maria Savinova (Rusi) disa sekonda para fitores së saj në garën e 800 metrave. Jo më pak të shquar në foto janë pamjet e zhgënjyera të atletëve në sfond. Sigurisht, ata do të kenë akoma mundësinë të konkurrojnë për titullin kampion në katër vjet, por në këto Lojëra Olimpike fituesi tashmë është përcaktuar.

Shin Lam, një skermar nga Koreja e Jugut, qan pasi humbi mundësinë për të luftuar për arin. Foto nga Hannah Johnston

Ashtu si çdo ngjarje në shkallë të gjerë, lojërat nuk ishin pa skandale … Dhe ne po flasim jo vetëm për skualifikimin e atletëve për shkak të drogave të paligjshme, por edhe për pika më të diskutueshme dhe të vështira. Një nga këto, në garat olimpike 2012, ishte humbja e një shpatari nga Koreja e Jugut.

Në skermë, çdo pjesë e sekondës ka rëndësi, dhe beteja zhvillohet vetëm kur ora po troket. Përfaqësuesit e ekipit të Koresë së Jugut thanë se e tyre atletja Shin Ah Lam u shkaktuan pas përfundimit të betejës. Rrethuesi koreane nuk mund ta besonte atë që po ndodhte dhe nuk e la platformën për një kohë të gjatë, duke pritur vendimin e gjyqtarëve. Vendimi ishte i vështirë, por fitorja mbeti me atletin nga Gjermania.

Atleti kinez Deng Lin ra në tokë pasi fitoi çerekfinalen e badminton. Fotograf Chris McGrath
Flaka Olimpike 2012 në sfondin e pistave të vrapimit

Lojra Olimpike - një fushë beteje jo vetëm për atletët, por edhe për skenaristët, regjisorët, piroteknikat dhe shumë organizatorë të tjerë të ngjarjeve publike. Projektuesi pishtarë për flakën olimpike 2012 ishte Thomas Haterwick, i cili ishte në gjendje të befasonte dhe kënaqte themeluesit e lojërave: sipas planit të tij, pishtari përbëhet nga 204 petale lëvizëse, që simbolizojnë vendet pjesëmarrëse në lojërat e 2012. Fillimisht, ata janë të shpërndarë, por me fillimin e Lojërave Olimpike, ata mblidhen në një tërësi të vetme.

Thomas Heatherwick krijoi një pishtar mahnitës me 204 petale për Lojërat Olimpike 2012
Fishekzjarre për nder të hapjes së Olimpiadës Verore 2012

Bazuar në numrin e përgjithshëm të medaljeve të marra nga ekipet në Lojërat Olimpike 2012, renditjen e vendeve fituese … Pesë udhëheqësit udhëhiqen nga ekipi i SHBA, i cili fitoi 104 medalje, Kina është në vendin e 2 -të, Britania e Madhe është në vendin e tretë, Rusia është e 4 -ta dhe Koreja është e 5 -ta.